zuhal yalçın'ın açması

2008-08-20 10:53:00


   Dün sevgili Nurcan'ın açmasını görünce aklıma arşivimde bekleyen bu tarifi henüz paylaşmadığım geldi. Özellikle kızım tam bir açma canavarı olup bu konudaki en titiz eleştirmenimdir kendisi :)
   Her yaptığım açmayı dikkatle tadıp bir kusur bulur mutlaka...Bu yüzden yeni açma tarifleri ararım hep.
   Yayınlayacağım tarif sevgili Zuhal Yalçın'ın geçtiğimiz aylarda Oktay Usta'nın programında yapmıştı ve benim bugüne kadar yaptıklarımın içinde en beğenileni olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim.
   Nurcan'ın muhteşem açmasını da ilk fırsatta deneyip paylaşacağım mutlaka...

Açma

2 b. ılık su 
1/2 ç.b. şeker
1/2 ç.b. sıvıyağ 
1 p. instant maya
1 t.k. tuz
1 t.k 
aldığınca un 

1 p. margarin

1 yumurta sarısı
pudra şekeri
çörekotu

   Su ve sıvıyağ bir kaba alınır. Ayrı bir kapta kurular 2 b. un ile karıştırılarak sıvıların üzerine ilave edilir.
   Aldığınca un ilave edilerek yumuşak ele yapışmayan bir hamur yapılır. Kabın ağzı streçlenerek 30 dk. mayalanmaya bırakılır.
   Hamur unlu tezgahta hafifçe yoğrularak gazı alınır ve 4 eşit bezeye ayrılır. Her bir beze servis tabağı büyüklüğünde açılarak üzerlerine 1/4 p. margarin sürülür.
  2 beze üstüste konularak rulo yapılır. Rulo elle esnetilerek uzatılır 8 parçaya ayırılıp kendi çevresinde bükülerek açma şekli verilir.
   Yumurta sarısı pudra şekeriyle çırpılarak açmaların üzerine sürülür. Çörekotu serpilir. Tepsi mayası gelince 180 derece fırında pişirilir.

   Zuhal Yalçın'ın bütün güzel tarifleri için  Zuhal Yalçın'ın Karnavalı sayfasına bakabilirsiniz. Nurcan'ın muhteşem açması içinse yenitadlar sizleri bekliyor. ilk fırsatta ben de denemek için sabırsızlanıyorum.

0
0
0
Yorum Yaz