zeytinyağlı yaprak sarma

2008-11-10 15:19:00


yaprak sarma...hımmm!  ne diyebilirim kızımın en sevdiği 3 yemekten biri belkide 1.si. her gün olsa 3 öğün yemeye razı diyebilirim. ama her türlüsünü yemez, kıymalı veya bulgurlu arada sırada yenilebilir ama ona göre sarma dediğin  illaki pirinçle ve zeytinyağlı yapılacak mümkünse üzüm konulmayacak...ve tencere mutlaka tezgahın üstünde bırakılacak ki mutfağa her girdiğinde ağzına bir tane atabilsin :)

z.yağlı yaprak sarma

1/2 b. zeytinyağı
2 k. dolmalık fıstık
6-7  kuru soğan
2 b. pirinç
1 t.k. salça
2 k. dolmalık üzüm
2 b. kaynar su
1'er t.k. tarçın, yeni bahar,nane ,şeker
tuz
1/2 kg. asma yaprağı

zeytinyağında dolmalık fıstık sarartılır, çok ince kıyılmış soğanlar ilave edilerek 10-15 dk. kavrulur, ayıklanıp yıkanmış pirinç ve salça ilave edilerek 5 dk. daha kavrulur. tuz atılır. üzüm ve kaynar su ilave edilerek hafifçe karıştırılır, harlı ateşte suyu çektirilerek altı kapatılır. baharatları eklenip karıştırılır. kapağı kapatılarak 30 dk. demlendirilir.

bundan sonrası bildiğiniz gibi yapraklara iç konur sarılır tencereye ters çevrilmiş 2 tatlı kaşığı çaprazlamasına koyulur üzerine yaprak serilir (en alt ortada kalan sarmalara da su gitsin diye) sarmalar sarılıp tencereye dizilir, üzerine z.yağı ve sıcak su ilave edilip önce uygun bir tabak sonra kapak kapatılarak kısık ateşte suyunu çekene kadar pişirilir.

bizim evde pişen haliyle yaprak sarması böyle bir şey işte...her evde her elde farklı bir lezzet taşıyan ve her haliyle güzel olan nadir yemeklerden bence...

0
0
0
Yorum Yaz