dul avrat köftesi (malatya)

2008-08-14 22:36:00   Çok uzun zamandır buralarda değilim maalesef, annemle birlikte çok büyük bir hevesle başladığımız blog serüvenine çok acı bir frenle dur demek zorunda kaldım, detaylarla canınızı sıkmaya gerek yok ama benim için zor bir dönemdi ve çok şükür geçti gitti (umarım). benim başlangıcım ve umarım en yakın zamanda annemin de katılımıyla eski sürekliliğimizi tekrar yakalayacağımızı umud ediyorum.Arzu...
   Bu yemek aslında daha önce blogda bulgurlu köfte adıyla yerini almıştı ama asıl adıyla ve hakkını daha çok veren bir resimle tekrar yayınlamakta bir mahsur yoktur sanırım :) eşimin memleketinde çok sevilen bir yemektir. (Arguvanlıdır kendisi) aslında ceviz iriliğinde yapılır ancak ben ayranlı köfte döker gibi ufak dökülmüş halini daha lezzetli buluyorum, aceleniz olduğunda o şekilde de yapılabilir tabi :)

dul avrat köftesi :

köftelik bulgur
sıcak su
un
nane
tuz

sosu için :

domates
biber salçası
sarımsak
reyhan
tuz
sıvıyağ

   Köftelik bulgur ayıklanıp tuz ve nane ile karıştırılır. sıcak su ilave edilerek ağzı kapatılır şişmeye bırakılır. (kısır yapar gibi) Ilınınca her kase bulgur için 1 kaşık un ilave ederek gerekirse biraz su ilavesiyle yoğrulur. 
   Hamurdan parçalar koparılıp eller ıslatılarak fındıktan biraz daha irice toplar yapılır. hazırlanan köfteler kaynar suda 5 dakika kadar  pişirilir. delikli kepçeyle tabağa alınır. (eğer suyunu köftelere denk gelecek şekilde ayarlarsanız süzmenize gerek kalmaz ama tecrübe istiyor biraz :)
   Domatesler soyulur doğranır biber salçası ile birlikte sıvıyağda pişirilip sarımsak ve reyhan ilavesiyle tatlandırılır. tuzu ayarlanıp gerekirse köftelerin suyundan ilave edilerek inceltilir. köfteler bu sosun içine atılarak 1 dakika daha ocakta tutulup karıştırılır. sıcak servis yapılır.

   Her yörede daha doğrusu neredeyse her evde farklı yapılması kuvvetle muhtemel ben sadece eşimin ailesinden öğrendiğim ve kendi damak tadıma uyarlanmış şekliyle paylaşmaya çalıştım...

ben köy bulguru kullandığımdan yıkanmadan kullanıyorum, hazır bulgurlarda kıvam tutturmak için un miktarını arttırmak gerekebilir.

0
0
0
Yorum Yaz