cevizli lokum (Bursa)

2008-11-12 09:36:00
çocukluğum Bursa'da geçtiğinden oraya ait lezzetlerin bende ayrı bir yeri vardır...çocukken sevdiğiniz şeylere karşı hep bir özlem vardır ya hani içinizde bu yemekler içinde geçerli bence...Bursa'yı her zaman çok sevdim ; altıparmak'ta vitrinlere bakmak, heykel'de arkadaşlarla buluşmak, yeşil'de çay içmek, kültürpark'ta kürek çekmek...arkadaşlarla bulvar cafe de geçen saatler...ulucami,  havuzun başında buluşmak için sözleşmeler...Kurşunlu'da geçen yazlar.Tahannı pideyle kahvaltı...cantık...döner...iskender...kestane şekeri...bu liste uzar gider...İşte bu lezzet denizi şehirde en sevdiğim şeylerden biridir lokum.

bursa lokumu

1lt. süt
1/2 p. yaş maya
2 k. şeker
tuz
1/2 b. sıvıyağ
aldığınca un
1/2 kg. iri çek. ceviz
yenibahar
yumurta sarısı

isteğe bağlı olarak susam, haşhaş, tarçın ilave edilebilir.

un havuz yapılır, ortasına 1 b. sütte eritilmiş maya ve şeker konularak üzeri unla örtülerek 10 dk. mayanın köpürmesi için dinlendirilir. tuz etrafına serpilir, yağ ve süt ilavesiyle aldığınca un eklenerek kulak memesi kıvamında yoğrulur. üzeri örtülerek mayalanmaya bırakılır. hacminin iki katı kabardığında 2 bezeye ayırılır. yağlı tezgahta yağlanarak ince açılır. yenibaharla karıştırılmış ceviz içi her tarafına eşit yayılarak rulo şeklinde sarılır. 4 parmak kalınlığında dilimlenerek tepsinin içine kesik tarafları yukarı bakacak şekilde yanyana dizilir. üzerine yumurta sarısı sürülerek pişirilir. fırından çıktığı zaman üzerine su serpilip tereyağı sürülür.

bu tarifi uzun zaman önce Tarif Defteri  'den almıştım...yazarını hatırlayamıyorum ama bana gerçekten çok özlediğim ve aradığım çocukluğumdan bir lezzeti kazandırdığı için kendisine de çok teşekkür ediyorum.

 

0
0
0
Yorum Yaz