antep kurabiyesi

2008-11-07 22:31:00

bu tarife rastladığım günden beri pek çok kez yaptım ve yapmaya devam ediyorum. muhteşem bir lezzet emin olabilirsiniz.tarife harfiyen uyduğunuzda harika bir kurabiye elde edeceksiniz emin olun. bu tarif biraz gecikmeylede olsa p.d.ç.s.e. 29 etkinliğine gitsin. tarifin aslı için http://diyalogyemekleri.blogspot.com/  p.d.ç.s.e. 29 tarifleri için www.karabiberinmutfagi.blogspot.com/ adresine bakabilirsiniz.

antep kurabiyesi

250 gr. ince irmik
250 gr. tarin yağ
250 gr. pudra şekeri
250 gr. un
100 gr. toz yeşil fıstık (ben ceviz kullandım)

yağ ve pudra şekeri krema kıvamı alana kadar birbirine yedirilir. irmik ve un ilave edilerek yoğrulur, toz fıstık ilave edilerek şekillendirilir. ben bu aşamada fırına vermeden önce 15-20 dk.  dolapta dinlendirdiğimde daha iyi sonuç aldım. önceden ısıtılmış fırında 180 derece fırında 15 dk.  kadar pişirilir. kızarmamaları kendi renklerini korumaları gerekiyor.
servis yapmadan önce mümkün olduğunca dinlendirin...dinlendikçe güzelleşiyor çünki...

eklemek istediğim bazı noktalar var öncelikle kullanacağınız irmik ne kadar ince olursa alacağınız sonuç o kadar iyi olacaktır...markette paketle satılan irmikle yaptığımda maalesef içinde kum taneleri olan bir kurabiyem oldu :( zaten irmiğin iriliği hamurun kıvamını da etkiliyor ince irmikle un miktarı tam gelirken normal irmikle yapış yapış bir hamurunuz olacaktır.
mümkün olduğunca un ilave etmeyip ellerinizi ve tezgahı unlayarak şekillendirmeye çalışın, dolapta dinlendirerek sertleşmesini sağlamak ta işe yarayan bir yöntem.
bunları neden şimdi yazıyorsun diyenlere şunu söyleyebilirim ben irmiğimi memleketinden getirten bir arkadaşımdan alıyorum dün evdeki irmiğim bittiğinden marketten aldığım irmikle yaptım ve farkı farkettim...buraya normalde kullandığım irmiğin bir resmini ekliyorum fikir olsun diye...başka bir tarif için çekilmişti ama kısmet bu tarifeymiş :)
not: bu tarifte kullanılan tarin yağ eskiden olan vita yağ gibi bitkisel bir yağ. yerine sadeyağ da kullanılabilir. tarin yağ (tariş'e ait) metro marketlerde bulunuyor diye biliyorum. özelliğinin normal margarinlerden daha az su içeriyor olması diye düşünüyorum, margarinle aynı gevreklik yakalanamıyor.ben bir dahaki sefere tereyağı eritip soğutarak suyunu uçurup öyle denemeyi düşünüyorum.

0
0
0
Yorum Yaz